Přidej se k nám

Opavsko čekají změny v autobusové dopravě

Nový dopravce ČSAD Vsetín již naváží do Opavy nové ekologické autobusy za půl miliardy korun

Do Opavy již dorazily první desítky zbrusu nových autobusů, které vyrazí na silnice Opavska a Vítkovska poprvé v sobotu 8. června. Nový dopravce ČSAD Vsetín, který zvítězil v soutěži na provozovatele linkové autobusové dopravy během příštích deseti let, investoval do nákupu zcela nových moderních vozů téměř půl miliardy korun. Všechny budou mít ekologický pohon na stlačený zemní plyn (CNG).

 

„Všechny autobusy jsou po nízkopodlažní, usnadní se tedy nástup i výstup především starším lidem a maminkám s kočárky. Jsou vybaveny i informačním a povelovým systémem pro nástup nevidomých. Ve všech vozech je klimatizace, což ocení cestující hlavně během stále parnějšího léta, ale i během tuhé zimy. Nové autobusy nabídnou také internetové připojení k veřejné síti Wi-Fi nebo bezplatné nabíječky na mobilní telefony. Moderní odbavovací systém umožní platit několika různými způsoby, včetně bezkontaktní platební karty. Vedle toho je možné ve všech autobusech cestovat také na jízdenky nakoupené v internetovém e-shopu KODIS. Všechny autobusy budou jezdit na ekologický stlačený zemní plyn,“ říká mluvčí ČSAD Vsetín Miroslav Slaný.

ČSAD Vsetín nasadí na Opavsku do provozu 59 ekologických vozů, které pro tyto účely nechal speciálně vyrobit. Na Vítkovsku pak nasadí dalších 25 nových vozů. Jedná se o v Česku dosud největší jednorázový nákup ekologických autobusů. Podle ČVUT vozy na plyn významně šetří životní prostředí. Produkují totiž jedenáctkrát méně oxidů dusíku. Čtyřiaosmdesát plynových autobusů vypustí za rok provozu do ovzduší o 3900 tun méně oxidů dusíku než stejný počet dieselových autobusů.

 

Celá flotila nových autobusů se nyní postupně přesouvá do Opavy, aby byla s předstihem připravena. Připraveni by měli být i řidiči. Přestože velká část řidičů od stávajícího dopravce TQM nepřechází k novému dopravci, ČSAD Vsetín slibuje, že dostatek řidičů mít bude.

Není nejmenší důvod se obávat, že nebudeme včas mít pro zajištění autobusové dopravy na Opavsku a Vítkovsku dostatek řidičů. Jsme součástí velké dopravní skupiny, která disponuje více než čtrnácti sty autobusy a sedmnácti sty řidiči. Dokážeme je v rámci skupiny postupně přeskupit podle toho, ve kterých soutěžích jsme uspěli a ve kterých naopak ne. Je to komplikované, ale je to řešitelné. V začátcích nám na přechodnou dobu pomohou i brigádníci,“ vysvětluje Slaný.

Další významnou změnou pro cestující linkovými autobusy na Opavsku a Vítkovsku je, že se zvýší frekvence spojů a zlepší se spojení s okolními městy. Především o víkendech bude nyní jezdit více autobusů. Posílena bude i večerní doprava. Nemění se ceny jízdného, stejně tak karta ODIS zůstává v platnosti za stejných podmínek. Zůstávají zachovány i slevy pro studenty a seniory. Nijak se nemění ani zastávky a jejich označení.

 

Autobusová doprava na Opavsku a Vítkovsku, bude příštích deset let v těch nejlepších rukou. Jsme silní a máme zkušenosti i kapacity. A část našich kapacit přesouváme na Opavsko a Vítkovsko, kde budeme zajišťovat spolehlivou službu obyvatelům kraje ve vysoké kvalitě, jako v jiných krajích po celé ČR. Kraj navíc ušetří, protože jsme levnější, dokážeme uspořit na nákladech,“ uzavírá Slaný. V Moravskoslezském kraji zajišťuje ČSAD Vsetín autobusovou dopravu již v oblasti Jablunkovska a od loňského roku čerstvě i Novojičínska. Od června bude jezdit také na Opavsku a Vítkovsku.

ČSAD Vsetín a.s. je součástí dopravní skupiny Z-Group a.s. která je se svými 1400 autobusy a 1700 řidiči jedním z nejvýznamnějších tuzemských dopravců. Každým rokem přepraví zhruba 50 milionů cestujících. Úspěšně působí v několika krajích po celé republice. Jednotlivé dceřiné společnosti zajišťují příměstskou a meziměstskou autobusovou dopravu, městskou hromadnou dopravu v několika městech a vnitrostátní i mezinárodní zájezdovou dopravu. Z-Group a.s. je jedním z velkých zaměstnavatelů, společnosti patřící do holdingu zaměstnávají téměř 5 tisíc lidí, z toho dvě tisícovky zaměstnanců pracují v autobusové dopravě.

ČSAD Vsetín a.s. je nejvýznamnějším soukromým dopravcem ve Zlínském kraji. Úspěšně
a spolehlivě v něm funguje už 20 let. Již před vznikem krajů jezdila ČSAD Vsetín pro okresní úřady Vsetín, Zlín, Kroměříž a Uherské Hradiště. V letošním roce zajišťuje dopravu na 145 běžných linkách v rámci dopravní obsluhy Zlínského a Moravskoslezského kraje a obcí. Zároveň pro smluvní partnery realizuje linky zvláštní dopravy. Vedle toho provozuje městskou hromadnou dopravu ve městech Vsetín a Valašské Meziříčí. Významnou část výkonů představuje náhradní autobusová doprava pro České dráhy při výlukách tratí. V letních měsících provozuje i cyklobusy na Vsetínské Vrchy a do jižních Beskyd.