Přidej se k nám

17 AUTOBUSŮ MERCEDES-BENZ CONECTO PRO KOLÍN

OAD Kolín do nákupu nových vozů se speciální výbavou investuje více než 100 milionů korun

OAD Kolín, která zvítězila v soutěži na provoz MHD v Kolíně během příštích deseti let, nakoupí 17 nových autobusů Mercedes-Benz Conecto. Smlouva s Mercedesem je již podepsána, nové autobusy pro Kolín se speciální výbavou se již začínají vyrábět. Poté bude ještě třeba do všech vozů nainstalovat zvláštní odbavovací a informační systém. OAD Kolín do nákupu moderních plně vybavených vozů, které vyšle do kolínských ulic, investuje více než 100 milionů korun. Město Kolín v zadávacích podmínkách soutěže požadovalo 16 nových moderně vybavených středně dlouhých autobusů (10-12 m) a dva menší krátké autobusy (7-9 m), které jezdí v centru města.

„Vybrali jsme vozy značky Mercedes. Objednali jsme jich ne šestnáct, ale sedmnáct, abychom měli o jeden vůz navíc do zálohy pro případ, kdyby se s některým něco stalo, třeba drobná havárie, která by ale vyžadovala opravu a stažení vozu na nějaký čas z provozu,“ sdělil výkonný ředitel OAD Kolín Ing. Martin Pípal.

Zbývající dva malé autobusy nový dopravce ještě vybírá a testuje na krajských linkách, teprve poté je závazně objedná.  Cestující kolínskou MHD se díky zbrusu novým Mercedesům můžou těšit na vyšší pohodlí a komfort, ale i na řadu technických vymožeností zapadajících do koncepce tzv. chytrého města (Smart City). Všechny vozy budou po celé své délce plně nízkopodlažní. Zajistí se tak bezbariérovost na všech trasách MHD a usnadní se nástup i výstup především starším lidem a maminkám s kočárky. Vybaveny budou informačními LED panely vpředu i vzadu pro snazší orientaci. Ve všech vozech bude klimatizace, což ocení cestující hlavně během stále parnějšího léta, ale i během tuhé zimy. To, zda je každý autobus v létě dostatečně vychlazený a v zimě naopak dost vyhřátý, ohlídají dvě speciální čidla, které si město vyžádalo. Nové autobusy nabídnou také internetové připojení k veřejné síti Wi-Fi nebo bezplatné nabíječky na mobilní telefony. Moderní odbavovací systém umožní platit několika různými způsoby, včetně bezkontaktní platební karty, QR kódu nebo Kolínské chytré klíčenky. V každém autobuse budou nainstalovány i speciální kamery, které může řidič aktivovat ve chvíli, kdy by došlo k nějakému problému ve vozidle.

OAD Kolín je součástí dopravní skupiny Z-Group a.s. která je se svými 1400 autobusy a 1700 řidiči jedním z nejvýznamnějších tuzemských dopravců. Každým rokem přepraví zhruba 50 milionů cestujících. Úspěšně působí v několika krajích po celé republice. Jednotlivé dceřiné společnosti zajišťují příměstskou a meziměstskou autobusovou dopravu, městskou hromadnou dopravu v několika městech a vnitrostátní i mezinárodní zájezdovou dopravu. Z-Group a.s. je jedním z velkých zaměstnavatelů, společnosti patřící do holdingu zaměstnávají téměř 5 tisíc lidí, z toho dvě tisícovky zaměstnanců pracují v autobusové dopravě.

Okresní autobusová doprava Kolín s.r.o. je původní kolínský autobusový dopravce, jehož historie sahá až k bývalým okresním závodům ČSAD do poválečných let, kdy státní autobusová doprava byla transformována nejprve u Českých drah, a dále pak do samostatných ČSAD. Navazuje na činnost někdejších závodů ČSAD v okresech Kolín a Nymburk ve Středočeském kraji. Vždy se o ní v běžné hovorové řeči podle jejího loga mluvilo jako o OAD. Od roku 1996 jezdila pod značkou Egretta kolínská dopravní a.s. Historicky vždy zabezpečovala dopravní obslužnost spádového území okresu Kolín. Její hlavní sídlo je od začátku nepřetržitě v Kolíně na Polepské ulici, vedle toho má svá střediska v dalších městech. Od roku 2007 obsluhuje i spádové území okresu Nymburk. Autobusové linky OAD Kolín spadají do dopravních systémů Středočeské integrované dopravy (SID) a Pražské integrované dopravy (PID). V současnosti provozuje autobusové linky ve Středočeském kraji v okrese Nymburk, Kolín, Praha-Východ a Mladá Boleslav. Zajišťuje také dvě autobusové linky v Praze a dvě v Královéhradeckém kraji. Její autobusy ujedou ročně 6,7 milionů kilometrů na pětasedmdesáti linkách. Od roku 2016 je součástí dopravní skupiny Z-Group.